Zezwolenie na pracę sezonową - Powiatowy Urząd Pracy w Bochni


Zezwolenie na pracę sezonową

Zezwolenie na pracę sezonową może być wydane dla obywateli wszystkich państw spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zezwolenie wydaje się, jeśli cudzoziemiec ma wykonywać pracę w zakresie działalności bezpośrednio związanych z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem lub gastronomią i zakwaterowaniem.
 
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym.
 
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się, jeżeli:
1. cudzoziemiec ma być zatrudniony w celu wykonywania pracy sezonowej;
2. wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem, nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku;
3. podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołączył do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową informację starosty (nie jest wymagana jeżeli pracodawca wnioskuje o zatrudnienie obywatela Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Republiki Gruzji, Republiki Armenii, Ukrainy).
 
Podmiot zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi, przed złożeniem wniosku dokonuje wpłaty w wysokości 30 zł (numer rachunku bankowego oraz informacja dodatkowa znajduje się w załączniku na dole strony)
 
Po wypełnieniu wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenia z art. 88j, należy obowiązkowo dodać następujące załączniki:
1. Kserokopię ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, zawierający dane osobowe tego cudzoziemca.
2. Oświadczenie podmiotu o miejscu stałego pobytu (w przypadku osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą).
3. Dowód wpłaty za złożenie wniosku.
4. Jeśli w sprawie działa pełnomocnik, należy załączyć upoważnienie.
 
W przypadku składania wniosku elektronicznie przez system praca.gov.pl. należy załączyć skany wymienionych dokumentów.
 
Termin rozpatrzenia złożonego wniosku:
• 7 dni roboczych, od dnia złożenia kompletnego wniosku w sprawach niewymagających postępowania wyjaśniającego (termin należy liczyć od dnia roboczego następującego po złożeniu kompletnego wniosku),
• 30 dni od dnia złożenia wniosku, w sprawach wymagających przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego,
• 2 miesiące od dnia złożenia wniosku, w sprawach szczególnie skomplikowanych.
 
Postępowanie różni się w zależności od tego, czy cudzoziemiec jest już w Polsce i posiada tytuł pobytowy umożliwiający wykonywanie pracy w Polsce , czy dopiero będzie ubiegał się o wjazd do Polski w celu wykonywania pracy sezonowej.
 
1) Zezwolenie dla cudzoziemca, który będzie ubiegał się o wjazd do Polski w celu pracy sezonowej
 
Jeżeli cudzoziemiec wskazany we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową będzie ubiegał się o wydanie wizy, o której mowa w art. 60 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (wiza wydawana w celu wykonywania pracy sezonowej) lub zamierza wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach ruchu bezwizowego w celu wykonywania pracy sezonowej, a podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi spełnia warunki wymagane do zezwolenia na pracę sezonową i nie zachodzą okoliczności, z powodu których odmawia się wydania zezwolenia na pracę sezonową, właściwy starosta:
1. wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej;
2. wydaje podmiotowi powierzającemu wykonywanie pracy cudzoziemcowi zaświadczenie o wpisie, o którym mowa w pkt 1. Zaświadczenie o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przekazuje temu cudzoziemcowi. Ww. zaświadczenie jest podstawą dla cudzoziemca do ubiegania się w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w kraju jego stałego pobytu o wizę w celu wykonywania pracy sezonowej w Polsce.
 
Jeżeli wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową został wpisany do ewidencji wniosków, zezwolenie na pracę sezonową wydaje się po wjeździe cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przedstawił właściwemu staroście:
1. kopię ważnego dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. informację o adresie zakwaterowania cudzoziemca w okresie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 
O fakcie zgłoszenia się cudzoziemca, pracodawca informuje urząd, załączając jednocześnie,  wszystkie wypełnione strony paszportu cudzoziemca, który zgłosił się w celu wykonywania pracy sezonowej.
 
Pracę na warunkach określonych w zaświadczeniu o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej uważa się za legalną od dnia, w którym podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przedstawił kopię dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce oraz informację o zakwaterowaniu, do dnia doręczenia decyzji starosty w sprawie zezwolenia na pracę sezonową. Jeżeli dzień rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca przypada na dzień wolny od pracy urzędu, pracę na warunkach określonych w zaświadczeniu o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej uważa się za legalną również wówczas, gdy w pierwszym dniu pracy urzędu podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przedstawił właściwemu staroście kopię dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce oraz informację o zakwaterowaniu.
 
W przypadku cudzoziemca, który wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków, okres 9 miesięcy, jest liczony od dnia pierwszego wjazdu cudzoziemca na terytorium państw obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym.
 
2) Zezwolenie dla cudzoziemca posiadającego już tytuł pobytowy uprawniający do pracy w Polsce.
 
Jeżeli wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową dotyczy cudzoziemca, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na innej podstawie niż wiza wydana w celu wykonywania pracy sezonowej, z którą może wiązać się uprawnienie do wykonywania pracy lub wjechał do Strefy Schengen w ramach ruchu bezwizowego bez związku z wnioskiem o zezwolenie na pracę sezonową, zezwolenie może być wydane na okres legalnego pobytu, nie dłużej jednak niż na okres 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, liczony łącznie z okresami określonymi w poprzednio wydanych zezwoleniach na pracę sezonową dla tego cudzoziemca. Pracę cudzoziemca na warunkach określonych we wniosku uważa się za legalną od dnia złożenia wniosku, który nie zawiera braków formalnych, do dnia doręczenia decyzji starosty w sprawie zezwolenia na pracę sezonową, nie dłużej jednak niż przez okres 30 dni (dotyczy tylko cudzoziemców, którzy wjechali do Polski w innym celu niż praca sezonowa).
Załączniki
Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium RP (docx, 26 KB)
Wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium RP (docx, 29 KB)
Wniosek podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium RP (docx, 33 KB)
Wniosek podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium RP (docx, 34 KB)
Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy (docx, 22 KB)
Oswiadczenie podmiotu powierzajacego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotyczace okolicznosci o ktorych mowa w art. 88j.pdf (docx, 22 KB)
Numer rachunku bankowego.pdf (pdf, 395 KB)
Oświadczenie o pobycie stałym - osoba fizyczna - obowiązujące od 02.05.2018 r. (doc, 27 KB)

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę