Rejestrujesz się w Urzędzie Pracy i po dokonaniu wszystkich formalności zostajesz skierowany do doradcy klienta, który używa tajemniczego zwrotu IPD? O co chodzi?
Już wyjaśniamy. IPD to Indywidualny Plan Działania, obowiązkowy dla klientów Urzędu, który obejmuje podstawowe usługi rynku pracy wspierane instrumentami rynku pracy w celu zatrudnienia bezrobotnego lub poszukującego pracy, czyli jest to plan, w którym zostaną określone usługi takie jak poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia oraz instrumenty rynku np. prace interwencyjne, staże, doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy czy jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. To jakie usługi lub instrumenty zostaną zaplanowane w Twoim IPD zależy od tego, jakie masz plany zawodowe.
IPD nie przygotowujesz sam, w procesie jego planowania towarzyszy zawsze doradca klienta, który poznaje Twoje preferencje i będzie wspierał Cię w realizacji planu a ponadto zna lokalny rynek pracy oraz wie jakie działania ze strony Urzędu mogą wesprzeć Cię w realizacji Twojego celu zawodowego.
Sporządzając IPD doradca klienta bierze pod uwagę Twoje kwalifikacje, doświadczenie, a także inne kwestie, które mają realny wpływ na Twoją aktywizację. Indywidualny Plan Działania jest skuteczny wyłącznie wówczas gdy faktycznie zaangażujesz się w jego realizację, ponieważ poza działaniami jakie są zaplanowane i w których wesprze Cię Urząd również zawiera działania, których realizacja jest wyłącznie po Twojej stronie np. samodzielne poszukiwanie pracy, monitorowanie ofert pracy udostępnionych w innych miejscach niż Urząd, składanie dokumentów aplikacyjnych, które także mogą być szansą na realizację Twojego celu.
Jeśli nie zaangażujesz się w działania i będziesz biernie uczestniczył w realizacji IPD Twoje szanse na sukces znacznie zmaleją. Indywidualny Plan Działania ma ramy czasowe, to znaczy datę rozpoczęcia i datę zakończenia. Jeśli nie osiągniesz zaplanowanego celu, Twój doradca klienta przeanalizuje Twój plan i wspólnie z Tobą opracuje nowy. Jeśli w trakcie realizacji planu zmienią się Twoje oczekiwania lub możliwości jego realizacji, również możesz go zaktualizować. Ważne aby IPD był dostosowany do Ciebie i Twoich aktualnych możliwości ale także do możliwości jakimi dysponuje Urząd, między innymi z uwzględnieniem posiadanych przez Urząd środków finansowych.
Pamiętaj! Indywidualny Plan Działania jest dla Ciebie i Tobie ma pomóc!