[Zamknięty] Nabór wniosków Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023

Print Drukuj

Zamknięty z dniem 28.02.2023







Informujemy o naborze wniosków o  przyznanie środków z  Krajowego  Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2023 r.


Nabór wniosków rozpocznie się w dniu 23.02.2023 r.  i  będzie trwał do 28.02.2023 r. W przypadku nie wyczerpania limitu dostępnych środków nabór będzie powtarzany.
 
Kwota środków dostępnych w prowadzonym naborze: 636 000,00 zł
 
Pamiętaj!
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z Zasadami przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
 
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
  1. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  2. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  3. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  4. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
  5. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
 
W 2023 roku priorytetami z limitu podstawowego ustalonymi przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Rada Rynku Pracy są:
1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
4. Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
 
Środki z KFS na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy mogą być przyznane w wysokości:
  1. 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika – jeżeli nie należy do grupy mikroprzedsiębiorców,
  2. 100% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika – jeżeli należy do grupy mikroprzedsiębiorców.
 
Przy rozpatrywaniu wniosku będą uwzględniane:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitu, o którym mowa a art. 109 ust. 2k i 2 m ustawy o promocji zatrudnienia  i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 690  z późn. zm.).
Wnioski kompletnie i prawidłowo sporządzone podlegać będą ocenie według kryteriów oceny zgodnie z kartą oceny (załącznik nr 2 do Zasad).
 
Pracodawco planując termin rozpoczęcia wnioskowanych działań uwzględnij, iż działania mogą rozpocząć się dopiero po zawarciu stosownej umowy (liczba złożonych wniosków w naborze wpływa na czas niezbędny do ich rozpatrzenia).
 
Wypełniony wniosek  wraz z załącznikami można złożyć:
  1. w siedzibie PUP w Bochni;
  2. za pośrednictwem operatora pocztowego, kuriera itp. na adres ul. Wojska Polskiego 3, 32-700 Bochnia;
  3. drogą elektroniczną.
 
Zapraszamy do składania wniosków.

Bochnia, 14.02.2023 r.
 
Informacje o publikacji dokumentu