Ustawa wprowadziła zmiany w zakresie powierzania pracy cudzoziemcom na podstawie oświadczeń wpisywanych do ewidencji przez urzędy pracy.
Najważniejsza zmiana dotyczy wydłużenia do 24 miesięcy możliwości powierzenia pracy cudzoziemcowi bez zezwolenia na pracę, na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (zamiast 180 dni, w ciągu kolejnych 12 miesięcy).
Najistotniejsze zmiany wynikające z ustawy dotyczące oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy:
- w oświadczeniu należy wskazać jeden okres pracy oznaczony datami
- okres ten nie będzie mógł być dłuższy niż 24 miesiące
- dzień oświadczeniu nastąpi nie później niż 6 miesięcy od złożenia rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczenia
- wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku
- powiadomienie o podjęciu pracy lub niepodjęciu pracy będzie należało złożyć w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.
- dwukrotne ukaranie pracodawcy z art. 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudniania nie będzie stanowić obligatoryjnej przesłanki do odmowy wydania zezwolenia typu S na pracę sezonową
- umorzeniu z mocy prawa będą ulegać postępowania dot. wydania zezwolenia na pracę sezonową w przypadku niezłożenia przez pracodawcę w określonym terminie oświadczenia o zgłoszeniu się cudzoziemca do pracy sezonowej w związku z wnioskiem ws. pracy sezonowej wpisanym do ewidencji.
Wyżej wymienione zmiany dotyczą oświadczeń i wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową złożonych od dnia 29 stycznia 2022 r. Do oświadczeń i wniosków złożonych przed tą datą stosuje się przepisy dotychczasowe.
Powiatowy Urząd Pracy w Bochni po wejściu w życie stosownych rozporządzeń wykonawczych będzie na bieżąco informował o wprowadzonych zmianach oraz dokumentach potrzebnych do złożenia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy oraz zezwolenia na pracę sezonową.