„Tarcza 4.0” - informacje dla Przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski lub/i otrzymali wsparcie w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej przed 24 czerwca 2020 r.

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Bochni w związku  z wejściem w życie Ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 1086) informuje, że:
  1. w zakresie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art. 15zzb):
  • wnioski o ww. dofinansowanie  złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i nierozpatrzone do tego dnia, podlegają rozpatrzeniu bez konieczności dokonywania w nich zmian w zakresie określonym w art. 15zzb ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  • umowy o ww. dofinansowanie podpisane przez przedsiębiorców razem z wnioskiem o dofinansowanie przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, ulegają zmianie z mocy prawa w zakresie określonym w art. 15zzb ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  • umowy o ww. dofinansowanie zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, ulegają zmianie z mocy prawa w zakresie określonym w art. 15zzb ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą
 
  1. w zakresie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia dla organizacji pozarządowych lub podmiotowi, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. (art. 15zze):
  • wnioski o ww. dofinasowanie złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i nierozpatrzone do tego dnia, podlegają rozpatrzeniu bez konieczności dokonywania w nich zmian w zakresie określonym w art. 15zze ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  • umowy o ww. dofinansowanie podpisane przez przedsiębiorców razem z wnioskiem o dofinansowanie przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, ulegają zmianie z mocy prawa w zakresie określonym w art. 15zze ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  • umowy o ww. dofinansowanie zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, ulegają zmianie z mocy prawa w zakresie określonym w art. 15zze ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  • przedsiębiorca, w celu otrzymania dofinansowania, nie ma już obowiązku składania comiesięcznego oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową oraz kosztach wynagrodzeń każdego z tych pracowników. Jest obowiązany natomiast poinformować powiatowy urząd pracy w formie oświadczenia o każdej zmianie danych, co do zatrudniania pracowników objętych wnioskiem, mających wpływ na wysokość wypłacanego dofinansowania w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o jej wystąpieniu - do informacji Przedsiębiorca zobowiązany jest dołączyć zaktualizowany Wykaz pracowników stanowiący Załącznik nr 2 do Wniosku (tzw. kalkulator)
  • obowiązek zwrotu dofinansowania, w przypadku nieutrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych wnioskiem, nie dotyczy przypadków rozwiązania umowy o pracę przez pracownika objętego umową o dofinansowanie oraz rozwiązania z nim umowy o pracę  na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy tego pracownika w okresie, na który przyznane zostało dofinansowanie. W przypadku, gdy przedsiębiorca na miejsce tego pracownika zatrudni inna osobę, zostaje ona objęta umową, o której mowa wyżej.
     
     
  1. w zakresie pożyczki na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców złożone przez mikroprzedsiębiorców (art. 15 zzd):
  • wnioski o udzielenie ww. pożyczki złożone przez mikroprzedsiębiorców przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i nierozpatrzone do tego dnia, podlegają rozpatrzeniu bez konieczności dokonywania w nich zmian w zakresie określonym w art. 15zzd ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  • umowy o udzielenie ww. pożyczki podpisane przez mikroprzedsiębiorców razem z wnioskiem o przyznanie pożyczki przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, ulegają zmianie z mocy prawa w zakresie określonym w art. 15zzd ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  • umowy o udzielenie ww. pożyczki zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, ulegają zmianie z mocy prawa w zakresie określonym w art. 15zzd ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą tj. m.in.:
    „7. Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki." - Za datę udzielenia pożyczki uznaje się dzień wypłaty środków przez urząd pracy na konto przedsiębiorcy. Po upływie 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, Urząd Pracy sprawdza spełnienie przez Pożyczkobiorcę warunku, o którym mowa powyżej i niezwłocznie po stwierdzeniu spełnienia tego warunku, informuje Pożyczkobiorcę o umorzeniu pożyczki (Pożyczkobiorca nie składa wniosku o umorzenie ww. pożyczki).
 
Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Bochni informuje, iż wnioski o dofinansowanie, o których mowa w art. 15zzb ust. 10, art. 15zzc ust. 8 i art. 15zze ust. 9 ustawy zmienianej w art. 77 oraz wnioski o pożyczkę, o której mowa w art. 15zzd ust. 2 ustawy zmienianej w art. 77, złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy w tutejszym Urzędzie jako właściwym na podstawie przepisów art. 15zzb ust. 10, art. 15zzc ust. 8 i art. 15zze ust. 9 ustawy zmienianej w art. 77 w brzmieniu dotychczasowym, i nierozpatrzone do tego dnia, podlegają rozpatrzeniu przez tutejszy Urząd.
 
Informacje o publikacji dokumentu