Aktualności urzędu

Wróciłeś z zagranicy i co dalej? Kwestie formalne. - "Wiem - Działam - Osiągam cel"

Osoby pracujące za granicą, które zrezygnowały bądź utraciły zatrudnienie i chcą wrócić do kraju mogą ubiegać się o zasiłek dla osób bezrobotnych jeżeli spełniają warunki jego przyznania obowiązujące w Polsce bądź kraju ostatniego zatrudnienia.
 

Zasiłek w UE, EOG lub Szwajcarii

Osoby planujące powrót z zagranicy w pierwszej kolejności powinny starać się o zasiłek w kraju ostatniego zatrudnienia. W tym celu należy udać się do właściwej instytucji ds. bezrobocia w kraju na terenie  świadczenia ostatniego zatrudnienia i się tam zarejestrować. Po nabyciu prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych należy pozostać w kraju, który przyznał świadczenie przez minimum 4 tygodnie od chwili utraty pracy. W wyjątkowych sytuacjach zgodę na wyjazd przed upływem wspomnianego terminu, np. w sytuacji, gdy wyjazd spowodowany jest towarzyszeniem partnerowi lub małżonkowi, który podejmuje pracę w innym państwie może wyrazić odpowiedni urząd.
O transfer zasiłku do Polski można ubiegać się po upłynięciu wymaganego okresu. Transfer odbywa się na podstawie dokumentu U2. Dokument ten, na ogół wydawany jest przez instytucję zagraniczną, która wcześniej przyznała zasiłek. Transferujący zasiłek musi pamiętać, że w ciągu 7 dni od daty wyjazdu ma obowiązek zarejestrować się jako poszukujący pracy w polskim urzędzie pracy. Dokument U2 należy złożyć we właściwym wojewódzkim urzędzie pracy i poinformować o tym instytucję za granicą wypłacającą świadczenie.
Transfer zasiłku może trwać przez okres 3 miesięcy. Na wniosek wnioskodawcy istnieje możliwość przedłużenia zasiłku do 6 miesięcy. Za realizację transferu odpowiada instytucja, która świadczenie przyznała. Zasiłek w kwocie netto przelewany jest na konto osoby bezrobotnej.
Należy pamiętać, że instytucja zagraniczna godząc się na transfer zasiłku, ma na uwadze, iż wyjeżdżamy w celu aktywnego poszukiwania pracy, a nie w celu odpoczynku i połączenia z rodziną. 

Zasiłek w Polsce

Osoby powracające do kraju, które nie starały się o zasiłek w kraju ostatniego zatrudnienia lub z jakiegoś powodu nie były świadome swoich praw czy też nie miały czasu na dopełnienie formalności i uzyskanie świadczenia w instytucji odpowiadającej urzędowi pracy, mogą jeszcze starać się o zasiłek w Polsce.
W celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w Polsce należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna we właściwym ze względu na adres zameldowania stałego lub czasowego lub w przypadku braku adresu zameldowania do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania się przebywa. Do rejestracji należy zgłosić się z wydanym przez instytucję kraju zatrudnienia dokumentem U1 lub formularzem E 301. W przypadku braku tych dokumentów można zwrócić się do wojewódzkiego urzędu pracy o potwierdzenie okresów zatrudnienia za granicą. Wniosek oraz spis niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronach wojewódzkich urzędów pracy. Wojewódzki urząd pracy następnie wyda decyzję o przyznaniu/odmowie przyznania prawa do zasiłku, po uzyskaniu dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia i ubezpieczenia z zagranicznej instytucji. Decyzję tą otrzyma zarówno wnioskujący, jak i powiatowy urząd pracy. Urząd przyznając zasiłek, nie będzie brał pod uwagę jedynie kryteriów nabycia prawa do zasiłku obowiązujących w powiatowym urzędzie pracy, czyli długości zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia oraz sposobu rozwiązania umowy. Wnioskujący musi również oświadczyć, że jest pracownikiem powracającym na terytorium Państwa zamieszkania oraz wykazać, że pomimo pracy za granicą jego centrum interesów życiowych pozostawało w Polsce.
Zasiłek dla bezrobotnych będzie wypłacany w wysokości przysługującej zgodnie z polskim prawem, gdyż przyznawany jest w Polsce, w oparciu o krajowe przepisy
Transfer zasiłku jest możliwy również z Polski do krajów Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.

Więcej przydatnych informacji uzyskasz:
https://wupkrakow.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/praca-za-granica/informacje-dla-powracajacych-do-kraju
https://wupkrakow.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/praca-za-granica/informacje-dla-powracajacych-do-kraju/dokumenty-do-pobrania
 

Zapisz się na newsletter w wybranej kategorii

Brak dostępnych newsletterów

Menu Display