Aktualności urzędu

Jak szukać pracy - analogowo czy cyfrowo? - „Wiem - Działam - Osiągam cel”

Współczesny rynek pracy to środowisko, które nieustannie się zmienia. Pandemia niewątpliwie przyśpieszyła tę transformację. Z analogowego, wspomaganego narzędziami cyfrowymi, przeistoczył się w cyfrowy i zmusza do aktywnych działań, innowacyjności, zaangażowania oraz nabycia lub uzupełnienia kompetencji cyfrowych, które stają się umiejętnością uniwersalną
i konieczną nie tylko w pracy, ale również w procesie poszukiwania zatrudnienia. Niektórzy rekruterzy nalegają na przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej online, ponieważ nie mają stałego biura, sami pracują online, chcą sprawdzić jak osoba ubiegająca o pracę radzi sobie
z nowymi technologiami, są to tańsze metody lub po prostu osoby prowadzące nabór mają
w zwyczaju z nich korzystać.

Poszukiwanie pracy niewątpliwie należy rozpocząć od określenia rodzaju pracy, jaką jesteśmy zainteresowani, oceny swoich kompetencji zawodowych, wiedzy, zainteresowań, wyboru pracodawców, u których chcielibyśmy rozpocząć pracę oraz wyboru strategii poszukiwania pracy.
W efekcie nieuniknione jest poznanie metod poszukiwania pracy i indywidualny wybór najlepszego dla danej osoby sposobu.

Najpopularniejszymi metodami są cyfrowe drogi poszukiwania zatrudnienia z wykorzystaniem Intermetu. Chodzi tu o przeglądanie ofert pracy na portalach dedykowanych właśnie tematom związanym z rynkiem pracy i karierą zawodową. Na niektórych z tych portali można dodatkowo zamieszczać swoje CV oraz zapisać się do newslettera, by bezpośrednio na e-maila otrzymywać propozycje interesujących nas ofert pracy.

Skuteczne jest też poszukiwanie ofert pracy bezpośrednio na stronach internetowych konkretnych firm w ramach wyodrębnionych branż, w których poszukujemy zatrudnienia.
Wiele przedsiębiorstw na swoich stronach głównych posiada zakładkę: Kariera lub Oferty pracy. Możemy tam znaleźć ogłoszenie o pracę lub komunikat o zbliżającej się rekrutacji.

Warto też reagować na informacje pośrednie, np. o planowanych inwestycjach czy rozwoju danego zakładu pracy, co może być sygnałem dla osoby, która poszukuje pracy o zapotrzebowaniu na nowych pracowników. Taka informacja może być bodźcem do wysłania aplikacji o pracę.

W poszukiwaniu pracy należy także wykorzystać siłę mediów społecznościowych. W tym środowisku można poznać i nawiązać kontakt z interesującą nas firmą, dowiedzieć się o ofercie pracy lub otrzymać propozycję, jeśli wcześniej poinformujemy, że szukamy pracy.

Inną metodą poszukiwania pracy, już analogową, jest networking czyli wykorzystanie osobistych kontaktów, w celu pozyskania informacji od np. rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów
o planowanym zatrudnieniu w konkretnej firmie, z którą ktoś jest związany. Taka znajoma osoba może nas umówić na rozmowę  kwalifikacyjną lub po prostu dostarczyć nasze cv.

Dodatkową metodą poszukiwania pracy jest oczywiście Urząd Pracy, w którym, oprócz ofert pracy
i stażu
możemy uzyskać informacje na temat programów i innych działań w zakresie aktywizacji zawodowej, a jak wiemy:  sukces w dzisiejszym świecie zależy od umiejętności dotarcia do informacji. Czyli wiedząc o inicjatywach – możemy z nich skorzystać. 

Jak zatem szukać pracy: czy analogowo, w sposób tradycyjny, czy też cyfrowo, elektronicznie
z zastosowaniem techniki komputerowej? Porada jest prosta: oczywiście z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod. Najważniejsze, aby odpowiednio przygotować się do poszukiwania pracy i przeznaczyć na ten proces odpowiednio dużo czasu. Liczy się aktywność.
 

Zapisz się na newsletter w wybranej kategorii

Brak dostępnych newsletterów

Menu Display