Czym jest Unia Europejska - jest wspólnotą krajów, które znajdują się na różnych etapach rozwoju, które mierzą się z różnymi, podobnymi lub wspólnymi: problemami, kryzysami konfliktami czy wyzwaniami.
Co zyskujemy dzięki Funduszom Europejskim - dzięki Funduszom Unijnym podejmowana jest walka z bezrobociem, wzmacniana jest konkurencyjność gospodarek państw członkowskich, finansowane są działania wspomagające rozwój uboższych regionów.
Jakie są główne cele polityki spójności Unii Europejskiej w latach 2021-2027 - podobnie jak w latach poprzednich: wsparcie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej realizującej cele Europejskiego Zielonego Ładu oraz wdrażanie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.
Skąd Unia Europejska bierze środki - będąc organizacją o zasięgu międzynarodowym ma do dyspozycji własny budżet z którego finansuje działania rozwiązujące wspólne problemy. Jej budżet tworzony jest głównie z dochodów pochodzących z państw członkowskich. To, na co Unia Europejska przeznacza fundusze, jest ściśle powiązane ze strategią jej rozwoju i jest określone w dokumencie Europa 2020, szczegółowy plan wydawania unijnych funduszy, zwany jest Wieloletnimi Ramami Finansowymi. Otrzymanie środków przez poszczególne państwa jest możliwe dopiero po podpisaniu Umowy z Komisją Europejską – jest ona najważniejszym dokumentem określającym ich wydatkowanie w każdym kraju.
Unia przeznacza około 60% funduszy z polityki spójności na realizację programów krajowych a pozostałe 40% na realizację programów regionalnych, które są zarządzane przez marszałków poszczególnych województw.
Jak wydawane są pieniądze Unijne - za pośrednictwem różnych funduszy, programów i instrumentów finansowych. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy odbiorcami środków Unijnych i że korzystamy z rezultatów unijnych projektów.
Jak bezpośrednio możemy z nich skorzystać – możemy samodzielnie ubiegać się o dofinansowanie, czyli złożyć w ogłoszonym naborze wniosek i realizować projekt (różne instytucje ogłaszają nabory wniosków na realizację konkretnych celów) lub być uczestnikiem projektu już realizowanego np. przez urząd pracy, jednostkę szkolącą, uczelnie .