Zawody przyszłości
Jak będzie wyglądała praca w przyszłości? W których sektorach gospodarki nastąpią zasadnicze zmiany? Do jakich zawodów będzie należała przyszłość, a które znikną z rynku pracy? W których zawodach będzie można liczyć na stabilność zatrudnienia i dobre zarobki? Czy opłaca się studiować, a jeżeli tak to co? Jak przygotować się na nowe czasy? Takie pytania zadają sobie nie tylko ludzie młodzi, stojący u progu kariery zawodowej, czy ich rodzice pragnący jak najlepszej przyszłości dla swoich dzieci, ale również przedsiębiorcy planujący rozwój biznesu czy politycy tworzący strategię rozwoju gospodarczego kraju i podejmujący decyzje dotyczące rozwoju szkolnictwa.W związku z rozwojem technologicznym oraz zmianami społeczno-ekonomicznymi zapotrzebowanie na rynku pracy szybko się zmienia. Nie jest tajemnicą, że zawody które dziś cieszą się popularnością mogą za kilka lat przestać istnieć, a na ich miejsce powstaną zupełnie nowe stanowiska pracy. Wszystko po to aby nadążyć za zmieniającym się światem. Co to są zatem zawody przyszłości?
Wg ekspertów zawody przyszłości to te, które rozwijają się wraz z wszechobecnym postępem technologicznym i zmieniającymi się potrzebami społeczeństwa, na które będzie duże zapotrzebowanie w perspektywie najbliższych 5, 10 czy 15 lat. Czwarta rewolucja przemysłowa to niewątpliwie znak naszych czasów, sztuczna inteligencja, robotyzacja i automatyzacja kolejnych sfer życia rozwija się z zawrotną prędkością, ale czy zawody przyszłości to tylko te związane z kolonizacją Marsa czy pracą nad silnikiem napędzanym wodą? Niekoniecznie. Chociaż nazw przyszłych zawodów niejednokrotnie jeszcze nie znamy już teraz możemy określić branże, w których w najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie na pracowników. Wśród nich bez wątpienia znajdują się telekomunikacja i technologia, demografia, zdrowie i szeroko pojęta opieka zdrowotna, a także ekologia i biotechnologia.
Telekomunikacja i technologia
W dzisiejszych czasach Internet jest kluczowym kanałem komunikacji, nie dziwi zatem fakt wzrostu zapotrzebowania na specjalistów ds. marketingu cyfrowego i grafiki komputerowej, a także profesjonalistów z zakresu tworzenia aplikacji mobilnych bądź analizy danych. W dobie digitalizacji również ochrona danych staje się priorytetem dlatego specjaliści zajmujący się szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem będą coraz częściej poszukiwani.Rozwój technologiczny determinuje natomiast zmiany praktycznie w każdej dziedzinie życia. Maszyny i roboty przejmują znaczną część obowiązków ludzi. W najbliższych latach można się zatem spodziewać wzrostu zapotrzebowania na specjalistów ds. sztucznej inteligencji oraz techników/inżynierów robotyki i automatyki, którzy będą umieli je obsłużyć i naprawić. Również rozwój technologii związanych z danymi genetycznymi i biologicznymi będzie wymagał inżynierów bioinformatyki i specjalistów ds. edycji genów, a coraz większy udział nauki zdalnej wygeneruje zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów ds. nauki on line. Ostatni obszar, na który warto zwrócić uwagę jest związany z szeroko pojętą eksploracją kosmiczną, gdzie wg niektórych futurologów oprócz astronautów i konstruktorów rakiet pojawia się takie zawody jak kosmiczny farmer, inżynier górnictwa pozaziemskiego, kosmiczny architekt czy przewodnik po obcych planetach.
Demografia, zdrowie, opieka zdrowotna
W związku z obserwowanym zjawiskiem starzenia się społeczeństwa eksperci już teraz jednogłośnie twierdzą, że najbliższa przyszłość to znaczny wzrost zapotrzebowania na lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz opiekunów i trenerów osób starszych. Postęp medycyny wymaga także wielu nowych kwalifikacji, a wzrost potrzeb dotyczy głownie inżynierów biomedycznych, którzy zajmują się nowymi urządzeniami medycznymi i sztucznymi narządami. Chociaż wszystkie wyżej wymienione nazwy nie brzmią jak zawody przyszłości pewnym jest, że pracownicy branży medycznej są i będą wysoko cenieni na rynku pracy.Aktualnie wiele nowych miejsc pracy generuje również styl życia i obserwowane trendy, co z kolei przekłada się na zauważalny od kilu lat wzrost zainteresowania wsparciem eksperta tzw. „zdrowego stylu życia" tj. trenera, dietetyka czy doradcy personalnego.
Na liście zawodów przyszłości znajdziemy też wiele nowych, jeszcze obco brzmiących nazw, które niebawem pewnie na stałe wejdą do grupy zawodów potrzebnych i powszechnych, a wśród nich terapeuta końca życia, czyli osoba, która oferuje wsparcie w ostatnich chwilach życia, w dopełnieniu formalności, załatwieniu zaległych spraw czy pomocy psychologicznej, a także menadżer śmierci cyfrowej, czyli osoba, która „zakończy nasze życie w sieci", usunie zdjęcia, publikacje i całe profile.
Współczesny styl życia generuje coraz większe zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Do zawodów przyszłości niewątpliwie zaliczyć należy zatem psychologów, psychiatrów oraz terapeutów uzależnień, w tym szeroko pojętych uzależnień cyfrowych.
Ekologia i biotechnologia
W rozważaniach o zawodach przyszłości trudno pominąć czynnik szeroko rozumianej ekologii i biotechnologii. Kryzys klimatyczny i energetyczny oraz potrzeba ich zażegnania generują zapotrzebowanie na nowe zawody i specjalności, które z biegiem lat będą zyskiwać na znaczeniu. W dzisiejszych czasach ekologia to już nie tylko specjalista ochrony środowiska, biotechnolog czy specjalista energetyki odnawialnej ale także specjalista od zmiany klimatu i adaptacji klimatycznej, projektant śmieci, rewilder (powrót do dzikości), aborysta (pielęgniarz drzew) czy hodowca owadów.Biotechnologia to z kolei branża, w której pracownicy są cały czas poszukiwani i nic nie zapowiada aby sytuacja miała się zmienić. Usprawnienie przemysłu spożywczego, kosmetycznego czy zwiększenie efektywności działań związanych z ochroną środowiska, życia a także inżynierią genetyczną wymaga opracowania odpowiednich technologii oraz pracy dużej grupy biotechnologów. Obecnie biotechnologia uznawana jest za jedną z najbardziej przyszłościowych branż i najbardziej atrakcyjną pod względem wynagrodzenia.
Reasumując zmienia się świat, ludzie i potrzeby, wszystko to generuje postęp i zapotrzebowanie na nowe technologie, narzędzia i specjalistów. Należy jednak pamiętać, że zawody przyszłości to nie tylko te, których nazwy brzmią jak z filmu science-fiction. Każdy nowy zawód nie będzie pracował bez odpowiedniego sprzętu, który ktoś musi wyprodukować, naprawiać, serwisować, a w końcu zutylizować. Potrzebni są zatem specjaliści o różnym poziomie wykształcenia, umiejętności i wiedzy również wykwalifikowani pracownicy fizyczni.
Ważne jest zatem aby planując swoją przyszłość zawodową zestawić własne zasoby z potrzebami rynku pracy uwzględniając po drodze wykształcenie oraz ważną w dzisiejszych czasach konieczność ustawicznego kształcenia i stałego rozwoju.
Źródło:
- https://dokariery.pl/-/zawody-przyszlosci-czyli-kto-znajdzie-prace-za-10-20-lat
- https://strefaedukacji.pl/zawody-przyszlosci-tego-warto-sie-uczyc-aby-osiagnac-sukces-na-rynku-pracy-za-5-10-i-15-lat/ar/c5-17751225
- https://zawodowa.malopolska.pl/top-10-zawodow-przyszlosci
- https://www.gov.pl/web/laboratoria/czym-sa-zawody-przyszlosci
- https://forsal.pl/praca/kariera/artykuly/9220666,zawody-przyszlosci.html
- https://sukcespisanyszminka.pl/zawody-przyszlosci-ktorych-nie-znasz/
- https://www.wsb-nlu.edu.pl/pl/wpisy/zawod-pewnej-przyszlosci-co-warto-studiowac-by-miec-pewna-prace-w-przyszlosci
- https://zmianazawodowa.pl/wiedza/zmiana-zycia-i-pracy/297-zawody-przyszlosci-co-nas-czeka-za-20-lat
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/to-sa-zawody-przyszlosci-czego-szukaja-headhunterzy/70sgvp3
- https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/zawody-przyszlosci
- https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/9283564,juz-nie-programisci-oto-zawody-przyszlosci-ci-specjalisci-beda-rozch.html
- https://kobieta.rp.pl/biznes-i-prawo/art39583971-zawody-przyszlosci-gdzie-nasze-dzieci-beda-pracowac-w-2040-roku