Z tego artykułu dowiesz się, czym są prace interwencyjne, na czym polegają i jakie wynagrodzenie się z nim wiąże.
Prace interwencyjne to szczególna forma zatrudnienia, która jest opłacalna nie tylko dla osób bezrobotnych, ale także dla zatrudniających ich pracodawców. Zainteresowanie nimi w ostatnich latach jest duże, ponieważ ta forma aktywizacji przynosi wymierne korzyści obu stronom zawieranej umowy. Niezależnie więc od tego, czy masz problemy ze znalezieniem pracy, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Prace interwencyjne polegają na zatrudnieniu osoby ze statusem bezrobotnego zgodnie
z umową zawartą między pracodawcą a powiatowym urzędem pracy. To czy, czy dana osoba bezrobotna otrzyma skierowanie na prace interwencyjne, uzależnione jest od posiadanych kwalifikacji oraz Indywidualnego Planu Działania ustalonego wspólnie z doradcą klienta.
Co zyskuje bezrobotny zatrudniony w ramach prac interwencyjnych?
Podjęcie zatrudnienia w postaci prac interwencyjnych zapewnia bezrobotnym nie tylko wynagrodzenie, ale też wszystkie inne korzyści związane z podpisaniem umowy o pracę.Mają więc oni prawo między innymi do płatnego urlopu wypoczynkowego, a okres zatrudnienia
w ramach prac interwencyjnych wlicza się do emerytury. Ponadto bezrobotni, którzy rozpoczną świadczenie pracy, mają w perspektywie możliwość nabycia szeregu cennych umiejętności, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia, które pomogą im w odnalezieniu się na rynku pracy. Warto też pamiętać o czynniku społecznym – mają oni szansę przebywać z innymi pracownikami, dzięki czemu nabywają ważne kompetencje społeczne tj. umiejętności nawiązywania i budowania relacji z innymi ludźmi, efektywnego radzenia sobie w sytuacjach społecznych i wykonywania określonych zadań na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia.
A co zyskują pracodawcy zatrudniający osoby bezrobotne w ramach prac interwencyjnych?
Pracodawcy w pierwszym kroku muszą złożyć stosowny wniosek a następnie podpisać umowęz urzędem pracy, na podstawie której na utworzone stanowisko w ramach prac interwencyjnych kierowane są osoby bezrobotne. Dzięki zawartej umowie pracodawca otrzymuje przez okres do 6 miesięcy zwrot części poniesionych kosztów na wynagrodzenie oraz część składek na ubezpieczenia społeczne (tj. składki emerytalne, rentowe i wypadkowe pracodawcy) za zatrudnionego bezrobotnego. Zwrot kosztów wynagrodzenia pracownika wynosi maksymalnie 50% kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia.
Każdy pracodawca zainteresowany zorganizowaniem prac interwencyjnych musi pamiętać
o wymogach formalnych tj. konieczności złożenia wniosku o ich organizację do właściwego powiatowego urzędu pracy. Warto również dokładnie zapoznać się z regulaminem dotyczącym ubiegania się o tę formę wsparcia lub skontaktować się z pracownikami powiatowego urzędu pracy.
Zachęcamy do korzystania z tej formy aktywizacji.