Czym jest barometr?
Barometr Rynku Pracy to badanie realizowane przez 17 publicznych służb zatrudnienia w UE działających w ramach Sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia. Badanie, będące wiodącym wskaźnikiem zatrudnienia i bezrobocia na rynkach pracy, jest przeprowadzane od czerwca 2018 roku. Inicjatorem,a obecnie również koordynatorem badania są niemieckie służby zatrudnienia (IAB – Instytut Badań w zakresie Zatrudnienia), które generują odpowiedzii przedstawiają wyniki dla danego państwa osobno oraz zbiorczo – dla wszystkich państw biorących udział w badaniu. W przypadku Polski chęć przystąpienia do badania zadeklarowały wszystkie wojewódzkie urzędy pracy, które dokonują oceny sytuacji na rynku pracy w porozumieniu z powiatowymi urzędami pracy i partnerami społecznymi.
Jak przeprowadzone jest badanie?
Badanie polega na zadaniu jednostkom Publicznych Służb Zatrudnienia dwóch pytań dotyczących perspektyw rozwoju bezrobocia (komponent A) i zatrudnienia (komponent B).Uczestnicy badania odpowiadają, za pomocą formularza online, na pytania:
- Jakie są Twoje ogólne oczekiwania dotyczące rozwoju bezrobocia w Twoim regionie w ciągu najbliższych trzech miesięcy?
- Jakie są Twoje ogólne oczekiwania dotyczące rozwoju zatrudnienia w Twoim regionie w ciągu najbliższych trzech miesięcy?
Poza odpowiedzią na powyższe pytania, wypełniający formularz proszeni są o krótką informację na temat obecnej sytuacji na rynku lokalnym oraz uzasadnienie prognozy.
Analiza wyników badań
Metodologia badania nie zawiera żadnych wytycznych co do wskaźników oceny sytuacji na rynku pracy i opiera się na wiedzy eksperckiej zdobytej na podstawie własnego doświadczenia, dostępnych wskaźników statystycznych, konsultacji społecznych czy dostępnych informacjio perspektywach gospodarki. Oznacza to zatem, że odpowiedź stanowi swego rodzaju „osobistą ocenę perspektyw rynku pracy" opartą na wybranych przez daną organizację wskaźnikach. „Ważenie" wyników polega na przypisaniu wartości: -2,-1,0,1,2 do pięciu wyżej wymienionych odpowiedzi, które są następnie normalizowane przez IAB w skali od 90 (rozwój bardzo słaby)do 110 (rozwój bardzo dobry) i przeliczane na średnią wartość wskaźników cząstkowych.
Comiesięczne rezultaty badania prezentowane są w dwóch formach graficznych:
Do czego służą wyniki badań?
Wyniki badania wykorzystywane są przez obserwatoria rynku pracy oraz inne instytucje zajmujące się tematyką rynku pracy przy opracowaniu różnego rodzaju informacji i analiz z zakresu aktualnej i przyszłej sytuacji na rynku pracy oraz ewentualnych kierunków rozwoju regionu, państwa i Europy.
Źródło:
https://iab.de/en/daten/european-labour-market-barometer/
https://www.wup.pl/pl/dla-instytucji/zachodniopomorskie-obserwatorium-rynku-pracya/barometr-europejskiego-rynku-pracy/
oraz informacje pozyskane z Wojewódzkiego Urzędu pracy w Krakowie (na podstawie korespondencji WUP z Ministerstwem)