Zamknięty z dniem 24.09.2023
Informujemy o II naborze wniosków o przyznanie środków REZERWY z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2023r. w związku z niewyczerpaniem limitu w I naborze.
Nabór wniosków rozpocznie się w dniu 18.09.2023 r. i będzie trwał do 24.09.2023 r. W przypadku nie wyczerpania limitu dostępnych środków nabór będzie powtarzany.
Pamiętaj!
Przed złożeniem wniosku zapoznaj się z Zasadami przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
W 2023 roku priorytetami z REZERWY wynikającymi z decyzji Rady Rynku Pracy są:
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
O wsparcie kształcenia ustawicznego w ramach Priorytetu C mogą ubiegać się wyłącznie Pracodawcy, którzy będą realizować kształcenie w zakresie obszarów/branż:
1. Nowoczesnych technologii produkcyjnych,
2. Edukacji - podnoszenia kwalifikacji nauczycieli w szczególności w zakresie kompetencji cyfrowych,
3. Infrastruktury transportowej w zakresie transportu publicznego.
D. wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
E. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Środki z KFS na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy mogą być przyznane w wysokości:
- 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika – jeżeli nie należy do grupy mikroprzedsiębiorców,
- 100% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika – jeżeli należy do grupy mikroprzedsiębiorców.
Przy rozpatrywaniu wniosku będą uwzględniane:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitu, o którym mowa a art. 109 ust. 2k i 2 m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 735 z późn. zm.).
Pracodawco planując termin rozpoczęcia wnioskowanych działań miej na uwadze, iż działania mogą rozpocząć się dopiero po zawarciu stosownej umowy (liczba złożonych wniosków w naborze wpływa na czas niezbędny do ich rozpatrzenia).
Wypełniony wniosek wraz z załącznikami można złożyć:
- w siedzibie PUP w Bochni;
- za pośrednictwem operatora pocztowego, kuriera itp. na adres ul. Wojska Polskiego 3, 32-700 Bochnia;
- drogą elektroniczną.
Zapraszamy do składania wniosków.
Bochnia, 11 wrzesień 2023 r.